Podręczniki szkolne

Naucz się wykorzystywać podręczniki szkolne

Książki nie gryzą – przekonaj się! 

Wielu osobom nauka kojarzy się z męczącym i przykrym obowiązkiem. Przyczyny takiego podejścia mogą być różne. Fakt, że sięgamy po podręczniki szkolne tylko w sytuacjach absolutnie koniecznych, może wynikać z:

– braku zainteresowania konkretnym przedmiotem

– braku motywacji do nauki

– posiadania niekompetentnych nauczycieli, którzy nie umieją przekazać materiału w ciekawy i przystępny sposób

– nie radzenia sobie z organizacją czasu, co przekłada się na kiepskie wyniki w nauce

– braku wiary we własne możliwości

– lenistwa

– nie dostrzegania wartości zdobywanej wiedzy

To tylko przykładowa lista powodów, dla których większość uczniów unika siedzenia nad książkami i uczy się dopiero wtedy, kiedy zbliża się sprawdzian albo kartkówka. Warto jednak uświadomić sobie, że takie podejście nie uczy obowiązkowości i odpowiedzialności. Dlatego postarajmy się je zmienić.

Nauka da się lubić

Najważniejsze w efektywnej nauce jest znalezienie motywacji i określenie celu, dla którego warto się uczyć. Najlepiej jest dostrzegać wartość w samym procesie uczenia się i zdobywania nowej wiedzy. Patrząc jednak na zakres materiału, jaki czasami musimy opanować, trudno uznać, że jest to wiedza jakkolwiek nam potrzebna. Nie będąc więc pasjonatami danego tematu, trudno nam będzie się zmotywować do przyswojenia konkretnego materiału. W takiej sytuacji, należy spojrzeć dalej i zauważyć, że poświęcając nieco czasu na naukę, możemy np. bezstresowo podejść do sprawdzianu albo zaliczyć rok z satysfakcjonującymi wynikami.

Podręczniki szkolne mają nam pomagać w nauce. Postarajmy się traktować je jako narzędzie, pozwalające nam na opanowanie materiału i przyswojenie wiedzy. Zaglądajmy do nich po przerobieniu konkretnych tematów na lekcjach – w ten sposób powtórzymy i utrwalimy daną partię materiału. Powtarzając, zapamiętujemy na dłużej. Później wystarczy szybka powtórka, żeby odświeżyć opanowaną wcześniej wiedzę.

Spersonalizuj swoje książki

Zapamiętaj – podręczniki szkolne to nie jest zło konieczne. Dzięki tym książkom możesz dowiedzieć się wielu ciekawych informacji. Wystarczy pozytywne nastawienie i odrobina dobrych chęci. Korzystajmy z podręczników w taki sposób, żeby jak najbardziej uprzyjemnić sobie naukę. Możesz zakreślać najważniejsze informacje, tworzyć kolaże z istotnych informacji, robić kolorowe notatki, bazujące na skojarzeniach. Oswójmy swoje podręczniki szkolne, traktując je jako środek do osiągnięcia celu. Jeżeli masz zmysł estetyczny i trochę wolnego czasu, możesz ozdobić swoje książki, np. poprzez wykonanie ręcznie robionych okładek, które zabezpieczą nasze podręczniki przed zniszczeniem.

Twój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *